Katsastusinfoa ja aitauluja

Mukavaa kevättä – tai kevään odotusta. Yksi alkukauden tärkeimmistä tehtävistä on veneen katsastus, josta lisää alempana.

Tässä ensin muistin virkistykseksi muutama tärkeä alkukauden päivämäärä:

  • Runkokatsastus su 24.4., ei ajanvarausta, katsastajat paikalla satamassa.
  • Veneiden lasku la 7.5. klo 8:00 alkaen ja pukkitalkoot heti veneiden laskun jälkeen, kaikki osallistuu
  • Lipunnosto la 14.5. klo 19:00 Seuramajalla
  • Katsastuspäivät torstaisin 26.5., 2.6. ja 9.6.
  • Sammutinhuolto ensimäisenä katsastuspäivänä 26.5.
  • Taulasalon maihinnousu la 4.6.

Veneiden laskusta lisää tietoa lähempänä laskupäivää. Seuraa myös WhatsApp ryhmää.

Jos et vielä ole liittynyt WhatsApp ryhmiin, tässä liittymislinkit

KATSASTUS

Satamasääntöjen 2§ sanoo: ”Venepaikan hallussapito edellyttää veneen katsastusta ja jäsenelle kuuluvien maksujen suorittamista.”

Ja tämä pitää kirjaimellisesti paikkansa. Suulin venerekisterissä pidetään jatkossa yllä kaikki katsastustiedot ja veneet pitää olla asianmukaisesti katsastettu kesäkuun loppuun 30.6.2022 mennessä. Runkokatsastus ajallaan ja vuosikatsastus vuosittain. Tarkasta onko tänä vuonna veneesi runkokatsastusaika, Kesäkuun jälkeen Johtokunta käy läpi venerekisterin katsastusten osalta ja arvioi sen jälkeen mahdolliset jatkotoimenpiteet.

Lisätietoa katasastuksesta osoitteessa https://www.vene71.fi/seura/katsastus/ sekä SPV:n sivulla https://spv.fi/teema/katsastus/.

Katsastusajat

Katsastusaikoja voi varata osoitteessa https://www.vene71.fi/seura/katsastus/katsastusaikavaraus/. Mikäli yleiset katsastuspäivät eivät sovi omaan aikatauluun, katsastuksesta pitää sopia erikseen katsastajan kanssa. Katsastajien yhteystiedot löytyy seuran sivuilta osoitteesta https://www.vene71.fi/seura/katsastus/katsastajat/

Katsastuksen ajanvarauskalenterit löytyvät netistä katsastajittain.

Venepaikkamaksut laskutetaan toukokuussa.

Ei muuta kuin turvallisuusasiat kuntoon, veneet vesille ja avaamaan kautta Taulasalon maihinnousuun.

Terveisin
Johtokunta

Lisää tiedotteita

Hyvää Joulua 2022

Vene-71 Johtokunta toivottaa kaikille Hyvää ja Rauhallista joulua! Lisäksi pari muistutusta. Alkuvuodelle 2023 on tarjolla yhteistä tekemistä niin juhlimisen kuin toimintaan liittyvän yhteimatkan puitteisa. Juhlat

Vene-71 | Tapahtumia

Alkuvuodelle 2023 on tarjolla yhteistä tekemistä niin juhlimisen kuin toimintaan liittyvän yhteimatkan puitteissa. Jäänmurtajaiset 2023 Seura järjestää lauantaina 14.1.2023 Jäänmurtajaiset juhlan viihtyissä Myllärit ravintolassa Tampereen

Vene 71 ry kokouskutsu | Sääntömääräinen syyskokous

Kokouskutsu: Vene 71 ry sääntömääräinen syyskokousAika: Torstai 24.11.2022 klo 18.00Paikka: Seuramaja Tervetuloa seuraan syyskokoukseen. Seuran toiminnan pyörittämiseen tarvitaan jatkuvasti uusia toiminnasta ja sen kehittämisestä kiinnostuneita

Vene-71 | Jäsentiedote 27.10.2022

LASKUTUS Laskut veneiden nostosta sekä talvitelakoinnista on lähetetty sähköpostitse. Mikäli lasku on aiheeton, laskun summa on mielestäsi virhellinen tai et ole saanut laskua lainkaan, vaikka